Największy serwis budowlany w polsce

Ocieplanie domu we własnym zakresie

Ocieplanie domu we własnym zakresie



Samodzielne ocieplenie własnego domu jest czynnością pracochłonną ale ze względu na długie terminy i rosnące koszty usług remontowo-budowalnych może się okazać opłacalne. Praktycznie każdy z minimalnymi dostępnymi zasobami narzędziowymi może to zadanie wykonać we własnym zakresie lub z pomocą rodziny i przyjaciół.

Co to jest izolacja termiczna?


Izolacja termiczna budynku polega na separacji termicznej części wewnętrznej i zewnętrznej budynku materiałem o niskim współczynniku przenikania ciepła, co pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania lub klimatyzacji, czyli schładzania wnętrza budynku. Izolujemy termicznie budynki aby oszczędzić na kosztach podtrzymywania podstawowego komfortu cieplnego mieszkańców i użytkowników budynku.

Materiały budowlane o właściwościach izolacyjnych i dużej dostępności[/h3]

[*] Styropian to najbardziej popularny materiał izolacyjny, jest też najłatwiej dostępny i nie wymaga dużego zaplecza specjalistycznego wyposażenia do ocieplenia budynku. Styropian oferowany jest w dużych paczkach w wersjach o różnej grubości. Im grubsza tafla styropianu tym mniejszy jest współczynnik przenikania ciepła i tym samym mniej ciepła będzie po jej zastosowaniu uciekać z wnętrza budynku na zewnątrz i odwrotnie.

[*] Wełna mineralna do kolejny popularny materiał izolacyjny, jej montaż również jest stosunkowo prosty i niewymagający specjalistycznego wyposażenia. Wełna mineralna poza właściwościami izolacyjnymi charakteryzuje się również właściwościami wygłuszającymi, a jej zastosowanie poprawia komfort akustyczny wnętrza budynku.

[*] Pianka PUR – Oferowana w małych opakowaniach lub w większej skali sporych zbiornikach do nanoszenia specjalistycznym wyposażeniem. Teoretycznie nie stanowi to przeszkody do samodzielnej aplikacji ale przy ocieplaniu budynku pianką PUR już warto mieć odrobinę wprawy.

[*] Do tego warto wymienić, iż nawet elementy konstrukcyjne domu szkieletowego mają już pewne właściwości termoizolacyjne. Po za wyżej wymienionymi najbardziej popularnymi w samodzielnym zastosowaniu izolatorami budynki możemy również izolować: płytami pilśniowymi, płytami wiórowo-cementowymi, płytami ze słomy i trzciny, płytami paździerzy lnianych i konopnych, płytami drzewnymi, korkowymi i z kory drzewnej, matami i płytami z wełny owczej, materiałami nasypowymi celulozy, wełną żużlową, przędzą, watą i wełną szklaną, szkłem piankowym, wyrobami azbestowymi ( obecnie nielegalnymi ).

Izolacja termiczna fundamentów:



Zanim przystąpimy do izolacji ścian budynki, warto zadbać o sprawdzenie, czy poprawnie wykonana została izolacja fundamentów, ponieważ to właśnie tą drogą uciekać może aż 30-35% ciepła.

Wykonanie samodzielnego ocieplenia budynku styropianem



Czynność wymagająca zaprawy klejowej do styropianu, styropianu, kołków mocujących do styropianu oraz najlepiej wiertarki udarowej z wiertłem dopasowanym do średnicy i długości kołków. Wykonujemy otwory, mieszamy, mieszamy zaprawę, nakładamy zaprawę na płyty styropianowe i nakładamy na ściany, miłego ocieplania !

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.