Największy serwis budowlany w polsce

Jakie prace remontowe mogę robić bez pozwolenia spółdzielni?

Jakie prace remontowe mogę robić bez pozwolenia spółdzielni



Na wstępnie do remontu zdecydowanie warto zgłosić wszelkie zmiany, których planujemy dokonać do spółdzielni i zweryfikować, które z prac regulamin spółdzielni pozwala nam wykonywać bez zgłoszenia. Bardzo często, właściciele budynku zobowiązują mieszkańców do przedkładania informacji zarządowi wspólnoty o planowanym remoncie w lokalu. Wstępna weryfikacja konieczności dokonania takiego zgłoszenia chroni nas przed potencjalnymi karami i konsekwencjami prawnymi. Konsekwencją niezgłoszenia remontu wspólnocie może być nawet grzywna w wysokości do 5000 zł lub prawdopodobnie co najmniej równie kosztowny nakaz przywrócenia budynku do stanu pierwotnego. W razie jakichkolwiek wątpliwości przede wszystkim warto dokonać weryfikacji zapisów regulaminu wspólnoty mieszkaniowej, do której przynależymy.

Kolejnym przed remontowym krokiem jest sprawdzenie listy prac zawartych w Prawie budowlanym (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414). Prawodawca bardzo dokładnie opisuje pozycje remontowe, na które niezbędne jest uzyskanie szczególnych pozwoleń i dokumentów. Informacja o tym, jakie przypadki charakteryzują się jedynie wymogiem zgłoszenia również w dokumencie zostały ujęte. Warto pamiętać, iż położenie naszego mieszkania w zabytkowej części miasta lub kamienicy może oznaczać konieczność zgłoszenia się ze wszystkimi najdrobniejszymi nawet zmianami z pismem z prośbą o pozwolenie do biura konserwatora zabytków. Każdy obiekt wpisany do rejestru zabytków ma specyficzne dla swojej epoki standardy techniczne i wizualne, które niejednokrotnie zmuszeni będziemy spełnić.

O czym najczęściej warto informować wspólnotę ?



Wiele prac, dotyczących jedynie wnętrza mieszkania nie wpływających na zewnętrzny wygląd budynku czy jego części wspólne, może być wykonanych bez zgłoszenia do wspólnoty. To jednak nie jest każdy przypadek. Niektóre wspólnoty bardzo dokładnie regulują jakiego rodzaju zmiany możemy przeprowadzać w naszym lokalu i w takim wypadku zdecydowanie warto zamiar ich dokonania zgłosić spółdzielni. Najczęściej zgłaszać powinniśmy elementy wewnętrzne, które jednak wpływają na funkcjonowanie innych lokatorów oraz, które widoczne są z zewnątrz: stolarka okienna, kanalizacja ogrzewania i tak dalej.

Dokumenty przy wyburzaniu ścian



W prawie budowlanym wymienia się zasadniczo prace podzielone na: remonty, przebudowy i konserwacje. W przypadku, gdy dokonujemy remontu lub konserwacji na ogół nie potrzebujemy żadnych zgód. Zawsze jak i kilkukrotnie wyżej już wspomniano warto jednak zapoznać się z regulaminem wspólnoty. W przypadku przebudowy, gdy zmieniamy układ pomieszczeń lub instalacje techniczne powinniśmy dokonać zgłoszenia o pozwolenie na budowę. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest upewnienie się, że lokator mieszkania wspólnotowego nie naruszy ścian nośnych budynku.

O czym warto pamiętać ?



Przed wykonaniem jakichkolwiek zmian w mieszkaniu, sprawdźmy regulamin wspólnoty mieszkaniowej, do której przynależymy jako członkowie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.